Ako správne čistiť fasádu domu na jar | Kreisel

Nadišiel čas veľkého jarného upratovania a s príchodom krajšieho a teplejšieho počasia vám možno napadlo, že by ste mohli vyčistiť aj fasádu vášho domu. Ak neviete, ako na to alebo aké prípravky pri čistení fasádnej omietky využiť, čítajte ďalej, poradíme vám.

Ako správne vyčistiť fasádu domu na jar

Nadišiel čas veľkého jarného upratovania a s príchodom krajšieho a teplejšieho počasia vám možno napadlo, že by ste mohli vyčistiť aj fasádu vášho domu. Ak neviete, ako na to alebo aké prípravky pri čistení fasádnej omietky využiť, čítajte ďalej, poradíme vám.

Veľké jarné upratovanie

Čistenie fasádnej omietky môžete naplánovať na jar. Je to ideálne obdobie, keď sa fasáde domu venovať. Ak máte pocit, že fasáda vášho domu má už toho za sebou veľa, prípadne ste zistili, že sa na jej povrchu začínajú objavovať plesne, je ten správny čas na čistenie.

Pravidelné čistenie omietky nemá vplyv len na estetický vzhľad domu, ale zároveň pomáha udržať aj životnosť fasády. Je to, samozrejme, dôležité aj z hľadiska ochrany zdravia obyvateľov domu, pretože na omietkach sa môžu usádzať mikroorganizmy a tvoriť plesne, a to môže spôsobovať aj alergie alebo iné zdravotné problémy.

Jednou alternatívou je profesionálne čistenie fasády firmou, ktorá sa na čistenie omietky špecializuje. Pomôcť si však môžete aj sami. Omietku môžete vyčistiť napríklad vysokým tlakom vody.

Ak sa rozhodnete použiť čistiace prostriedky na fasádu, vyberajte ich veľmi starostlivo. Musia byť nielen účinné, ale aj šetrné. Pri výbere akéhokoľvek produktu, ktorý sa rozhodnete použiť, si vždy starostlivo prečítajte informácie, ktoré sú na jeho obale. Postupujte presne podľa inštrukcií, aby ste si boli istí, že omietku vyčistíte naozaj dokonale.

Zbavte omietku húb, plesní a rias

Na čistenie omietok, dezinfekciu stien, striech, ale aj zariadení z nehrdzavejúcej ocele a rôznych sanitárnych zariadení môžete použiť prípravok na zneškodnenie mikroorganizmov na omietkach a fasádach SEPTOBUD 1008. Tento algicídny a fungicídny prípravok sa používa veľmi jednoducho, ale je aj veľmi efektívny. Účinne zbaví povrch húb, plesní a rias.

Prípravok aplikujte na povrch štetcom, valčekom, špongiou alebo striekaním. Nechajte pôsobiť na povrchu 24 hodín. To je čas, ktorý je potrebný na to, aby mikroorganizmy boli neutralizované. Následne umyte povrch vodou. Odporúčame prípravok použiť, ak je zvýšená vlhkosť vzduchu. Nesmie však pršať, pretože dážď prípravok zmyje ešte predtým, ako sa dovŕši jeho účinok.

Dôležitá je prevencia

Fasádu domu je veľmi dôležité chrániť pred vlhkosťou a na toto sa používa hydrofóbny náter. Vytvorí na povrchu fasády ochrannú vrstvu, ktorá odolá prenikaniu vody a vlhkosti. Minimalizuje riziko vyblednutia farby, popraskania omietky alebo rastu plesní či húb. Ochrana pred vodou je dôležitá pri minerálnych omietkach, vápenno-cementových povrchoch, ale aj iných poréznych materiáloch, ktoré musíme chrániť pred vlhkosťou.

V rámci prevencie odporúčame omietku na dome vždy pred zimou očistiť od viditeľného znečistenia na povrchu. Zima je totiž obdobím, keď sa môže na fasáde dariť plesniam a riasam. Ak ste minulý rok nestihli fasáde vášho domu venovať dostatok starostlivosti, môžete pri jarnom upratovaní využiť viaceré naše produkty s preventívnym účinkom, ktoré ochránia fasádu dlhodobo.

Fasádu vášho domu môžete ochrániť hydrofobizačným transparentným náterom. Produkt HYDROPHOB W 1010 bol špeciálne navrhnutý, aby ochránil fasádu pred prenikaním dažďovej vody a agresívnych látok. Je vhodný na minerálne, vápenno-cementové, vápenné i sadrové omietky, ale aj na obklady z kameňa či na betón alebo na dekoratívne prvky zo sadry, steny z lícových tehál alebo klinker tehál, na keramické obklady, dlažbu a cementovo-vláknité dosky. Po vyschnutí vytvorí na všetkých podkladoch paropriepustnú vrstvu, ktorá zníži absorpciu vody, ochráni povrch pred mrazom a kryštalizáciou solí a zamedzí usádzaniu nečistôt a biologickej agresii. Prípravok sa nanáša štetcom alebo valčekom. Pri väčších plochách ho môžete na podklad aj nastriekať. Odporúčame prípravok aplikovať dvakrát za sebou. Druhú vrstvu naneste, keď prvá vsiakne a povrch na pohľad vyzerá sucho. Ak sa vám pri čistení omietky podarí znečistiť aj okná alebo dvere, čo najskôr ich očistite vodou. Plný účinok prípravku očakávajte po 7 dňoch od aplikácie.

Na impregnáciu tehál, tvaroviek a Klinker obkladu je špeciálne určený impregnačný prípravok IMPREGNAT 1001. Používa sa veľmi jednoducho ako impregnačný prípravok na minerálne a vápenno-cementové omietky alebo na keramické a kamenné obklady s vysokou nasiakavosťou. Ochráni povrchy pred prenikaním dažďovej vody a agresívnych látok. Prípravok sa aplikuje rovnakým spôsobom ako HYDROPHOB 1010. Aplikuje sa štetcom alebo valčekom, pri väčších plochách aj striekaním. Nanáša sa minimálne dvakrát, pričom prvá vrstva musí uschnúť. Hydrofóbny účinok sa dosiahne približne po 7 dňoch od aplikácie prípravku.

Pravidelne odstraňujte prach, sadze a mastnotu

Pred aplikáciou akéhokoľvek prípravku, ktorý má chrániť fasádu pred vlhkosťou alebo ju má preventívne ochraňovať pred tvorbou plesní či mikroorganizmov, odporúčame povrch očistiť aspoň od prachu, sadzí a mastnoty. Takto čistite omietku domu pravidelne, na jar i pred zimou. Na hĺbkové čistenie fasády sa pripravte raz za 5 rokov.

Pri používaní čistiacich prostriedkov či impregnačných prípravkov vždy používajte ochranné prostriedky, ako sú gumové rukavice a ochranné okuliare. Vyberte si čistiaci prostriedok, ktorý je vhodný na váš typ omietky a povrch, a ak si nie ste istí, pretože existuje mnoho komerčne dostupných čistiacich prostriedkoch špeciálne určených na omietky, kontaktujte nás, radi vám poradíme.